OBECNĚ O CHIPTUNINGU

Co je to vlastně chiptuning a k čemu je to dobré? Jak dosáhnete optimalizaci výkonu res. zvýšení výkonu a snížení spotřeby? Bude to vhodné i pro moje auto? Na to se podíváme s v následujících řádcích.

PŘIJEDEME UPRAVIT I VAŠE VOZIDLO! JSME OK CHIP

 Chiptuning neboli zvýšení výkonu a snížení spotřeby.

Chiptuning (z anglického chip tuning) je způsob úpravy softwaru řídící jednotky motoru,obvykle za účelem zvýšení výkonu a/nebo snížení spotřeby u sériového motoru. Termín se využívá dosud, ačkoli se původně jednalo o systém výměny řídícího chipu v dobách, kdy se v automobilech používaly řídící jednotky s operační pamětí, kterou nebylo možné přeprogramovat (tzn. read only memory). V současnosti jsou vybaveny řídící jednotky programovatelnou pamětí a je tedy možné software přehrávat bez nutnosti letování chipu.

Řídící jednotka motoru (ECU) je malý počítač umístěný v automobilu, který řídí celý chod motoru. Pomocí čidel umístěných na motoru je schopna zaznamenávat aktuální údaje o rychlostech, teplotách, tlacích, otáčkách apod. a na základě těchto informací ovládat akční členy, jako je vstřikování paliva, ovládání turbodmychadla, atd. Součástí řídící jednotky motoru je software, který využívá datového vzoru pro chod motoru. Tento vzor obsahuje mapy, které za daných podmínek řídí výstupní parametry, které udávají výkon motoru.

Nejčastěji se chiptuning provádí na osobních automobilech s turbodmychadlem, kde je možné docílit výrazného nárůstu výkonu. Obecně lze ale úpravu provést na libovolném typu vozidla.

Motory jsou zpravidla konstruovány na vyšší výkon, než jaký udává výrobce a podle kterého jsou motory továrně nastaveny, neboť základním nastavením se dosahuje co nejvyššího výkonu při zachování co nejpřijatelnější spotřeby, a samozřejmě se liší dle typu automobilu.

JAK SE ZVÝŠÍ VÝKON?

 

 

[

Díky tomu, že výrobci automobilů res. automobilky produkují motory pro různé trhy po celém světe, kde se výrazně liší podmínky pro provoz vozidel jako jsou emisní limity, typy a kvalita paliva a další parametry, proto jsou nuceni činit určité kompromisy ve výkonech motorů. Co to znamená v praxi? Zkonstruují jeden motor pro více trhů, který je poddimenzovaný a softwarově nastavený pro každý trh zvlášť tzn. že využívají max. 60-65% maximalní kapacity těchto motorů res. jejich konstručkních možností. Proto je možné provést úpravu pouze softwarovým navýšením bez snížení životnosti motoru či jiných komponent na voze.

V této době každý automobil je vybaven motorovou řídicí jednotkou, která se stará o celkový chod motoru. Zvýšení výkonu neboli optimalizace výkonu je navýšení parametrů, kterou jse nyní stávající pomocí sw úpravy řídicí jednotky motoru, kdy vlastně dojde k přeprogramování eprom paměti.

JAK PROBÍHÁ ÚPRAVA?

1.Seznámení s upravovaným vozem a diagnostika

Seznámení s vozem zákazníka dále na jeho přání provedeme diagnostiku paměti závad (součástí ceny chiptuningu není diagnostika paměti závad, kterou důsledně doporučujeme před úpravou provést).

POSTUP

2. Stažení původního SW a zálohování

Z řídicí jednotky (ECU) vyčteme pomocí speciálního zařízení skrz diagnostickou zásuvku OBD původní SW, který zazálohujeme a v případě přání zakázníka nahrajeme na jeho USB disk.

POSTUP

3. Diagnostika řídící jednotky

Při procesu vyčtení původního softwaru je provedena zároveň diagnostiku řidící jednotky.

POSTUP

4. Nahrání upraveného SW do řídicí jednotky

Optimalizovaný software s přepsanám výkonnostním mapovým polem nahrajeme do řídící jednotky. Opět proběhne diagnostika ECU.

POSTUP

5. Jízdní zkouška a předání vozu zákazníkovi

Provedení jízdní zkoušky se zákazníkem, vyplnění certifikátu a záručního listu. Předání vozu zákazníkovi.

POSTUP

ZAVOLÁME VÁM

Potřebujete poradit s úpravou či objednávkou? Ozvěte se.

Stačí zaslat své telefonní číslo a náš operátor se s Vámi spojí. Pro naše zákazníky je k dispozici zákaznický servis od pondělí do pátku.